Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach spotkanie inaugurujące obchody Roku Jubileuszowego
„350 lat Miasta Rakoniewice”
Otwarcie wystawy „ Rakoniewice w starej fotografii”
Dnia 24 lutego 2012r. w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach miał miejsce wyjątkowy wieczór.
W spotkaniu uczestniczyli:
- Burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak
- Z-ca Burmistrza Arkadiusz Pawłowski
- Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Krawczyk
- Radni powiatowi i gminni
- Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach st. bryg. Włodzimierz Bareła oraz pracownicy CMP
- Przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu bryg. Robert Klonowski
- Z – ca Komendanta Powiatowego PSP w Grodzisku Wlkp. mł. bryg. Dariusz Ziomko
- W spotkaniu uczestniczyli goście z Wolsztyna, byli mieszkańcy Rakoniewic
- Pan Kazimierz Nowak – prezentujący referat o historii miasta oraz Pan Kazimierz Molski autor wystawy „Rakoniewice w Starej Fotografii” wraz z rodziną i przyjaciółmi.
Data tego spotkania nie była przypadkowa, właśnie 24 lutego 1662 roku na Sejmie w Warszawie ówczesny dziedzic Rakoniewic Kasztelan Krzysztof Grzymułtowski otrzymuje z rąk Jana Kazimierza przywilej królewski nadający Rakoniewicom prawa miejskie.
O wydarzeniu tym przypomniała prowadząca spotkanie Gizela Ziółkowska.
Następnie o zabranie głosu zostali poproszeni Kierownik Muzeum Anna Formaniewicz i Burmistrza Rakoniewic Gerard Tomiak, którzy powitali przybyłych na uroczystość gości, oraz Dyrektor CMP st. bryg. Włodzimierz Bareła, który podziękował za zaproszenie i złożył Burmistrzowi gratulacje z okazji jubileuszu miasta.
W atmosferę Jubileuszu wprowadził zebranych chór „Nuta w Nutę” pod dyrekcją Józefa Kowalonka krótkim koncertem i specjalnie na tę okoliczność napisanym i wykonanym utworem „Pieśnią o Rakoniewicach”.
Kolejnym punktem spotkania była prelekcja przygotowana przez Kazimierza Nowaka, byłego mieszkańca Rakoniewic, świetnego gawędziarza i znawcę historii miasta i mieszkańców, po wysłuchaniu której Kazimierz Molski zaprosił gości do zwiedzenia wystawy autorskiej „Rakoniewice w starej fotografii”.
Wystawa została przygotowana w „Galerii na Strychu” tematyka wystawy, ilość i jakość zaprezentowanych fotografii sprawiły, że goście oglądali ją z ogromnym zainteresowaniem i podziwem dla wiedzy autora Kazimierza Molskiego, który osobiście oprowadzał po wystawie.
Ostatnim punktem wieczoru było odpalenie świeczek na Jubileuszowym torcie i niekończące się rozmowy o historii miasta, którym przewodzili: Pani Gabriela Hoffman, Pan Edward Laskowski, oraz Pan Kazimierz Nowak.
Tekst: Anna Formaniewicz
Foto: Hubert Koler