22 maja 2023 roku w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbyła się uroczysta gala, podczas której Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu IZABELLA 2022
Nagroda „Izabella” związana jest z postacią Izabeli Czartoryskiej, założycielki pierwszego polskiego muzeum w Świątyni Sybilli w Puławach, które dało początek Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Organizatorami konkursu są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo. Od pierwszej edycji w roku 2007 nagrodzie patronuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Do tegorocznej edycji „Izabelli” zgłoszonych zostało 69 aplikacji konkursowych, ocenianych w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje.
Posiedzenie Kapituły XXI Konkursu „Izabella” odbyło się 12 kwietnia 2023 roku w siedzibie Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach.
W skład jury weszli:
- prof. dr hab. Jan Święch – kierownik Zakładu Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej, Uniwersytet Jagielloński – przewodniczący kapituły
- Paweł Jaskanis – dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Witold Przewoźny – etnograf, reprezentant Fundacji Muzeów Wielkopolskich
- Waldemar Rataj – dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
- prof. dr hab. Bogumiła Rouba – Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- dr hab. Michał Franciszek Woźniak, prof. UMK – Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Tegoroczną galę uświetnił koncert w wykonaniu Macieja i Mateusza Rychłych.
Nagroda specjalna została przyznana pośmiertnie prof. Andrzejowi M. Wyrwie, zmarłemu w zeszłym roku dyrektorowi lednickiego muzeum, a także historykowi dziejów średniowiecza i archeologowi. Wyróżnienie odebrała córka Profesora.
Marszałek wspominając Andrzeja Wyrwę podkreślił, że przyczynił się on m.in. do kształtu muzeum, w którym odbyła się poniedziałkowa uroczystość. „To pięknie zlokalizowany obiekt, pozwalający dostrzec niezwykłość krajobrazu, który otacza to szczególne miejsce” – mówił Marszałek Woźniak o oddanej do użytku w zeszłym roku siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, położonej tuż obok wód Jeziora Lednickiego.
„Spotkaliśmy się, by uhonorować tych, którzy – zdaniem Kapituły Konkursu – odnieśli sukces poprzez swoją działalność muzealną. Cieszy to, że wśród laureatów znalazły się nie tylko te placówki z największym potencjałem, ale również te, które działają w lokalnych społecznościach i także mają interesującą ofertę. To jest pełny obraz wielkopolskiego muzealnictwa” – podkreślił Marszałek Woźniak. Marszałek nawiązał także do włączenia od tego roku do grona muzeów Samorządu Województwa Wielkopolskiego dwóch placówek – Muzeum Archeologicznego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
„Izabela Czartoryska, kiedy zakładała swoje pierwsze muzeum, na jego budynku napisała przeszłość przyszłości, warto zwłaszcza o tym drugim członie pamiętać. To ważne, aby w naszej działalności, posługując się zabytkami i mówiąc o przeszłości, myśleć również o tym, co będzie. Tym bardziej, że jako muzealnicy w naszej pracy mamy ogromną rolę do spełnienia, w tym kształtowania postaw obywatelskich” – zaznaczył Jan Maćkowiak, prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich.
















Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Kultura u Podstaw – Portal kulturalny Wielkopolski
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Autorzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Podziel się kulturą!,
fot. W. Nielipiński
Fot. M. Jóźwikowska