Sala edukacji ratowniczej „Ognik +” to pomieszczenie na poddaszu o powierzchni 210,82 m2, z odpowiednio zaprojektowanym w 2010 roku wnętrzem. Głównym celem tworzenia Sali było wprowadzenie zwiedzających w atmosferę pracy strażaka, pokazanie szerokiego spektrum zagrożeń, na jakie jest narażony, a także umożliwienie poczucia całego ciężaru odpowiedzialności i obciążeń, jakie towarzyszą ratownikom w ich codziennej pracy.
Dziś Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach dzięki zaangażowaniu i poświęceniu kolejnych pokoleń muzealników oraz współpracy z innymi instytucjami i organizacjami prezentuje prawie 4.000 eksponatów udostępnia ponad 2.000 publikacji książkowych, promuje pożarnictwo dzięki organizowanym wydarzeniom i wystawom na terenie muzeum oraz na zewnątrz, edukuje dzieci i młodzież z zakresu ochrony p. poż. i historii pożarnictwa, przekazując cenne wartości strażackie i patriotyczne, co czyni je miejscem o charakterze kulturotwórczym nie tylko dla Wielkopolan Jednak największą atrakcję turystyczną Muzeum stanowi multimedialna Sala Edukacji Ratowniczej, w której każdy zwiedzający może bezpośrednio doświadczyć różnego rodzaju zagrożeń (więcej o Sali w zakładce „Ekspozycje”). Wszystko to sprawia, że każdego roku nasze muzeum, które de facto stało się centrum edukacji ratowniczej, odwiedza ponad 20 tysięcy gości z Polski i zagranicy!
Ekspozycja jest tak zaprojektowana, aby każdy mógł pracę strażaka nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć, poczuć i …. dotknąć. Równie ważne jest uświadomienie zwiedzającym, poprzez pokazanie skutków nieostrożnych zachowań, braku rozsądku i wyobraźni.
Sala składa się z czterech podstawowych elementów:
- „Spalone mieszkanie” to nieprzyjemny widok, ekspozycja przedstawia salon, kuchnie i pokój dziecięcy z wyszczególnionymi elementami, stanowiącymi najczęstszą przyczynę pożarów w naszych domach i mieszkaniach.
- „Wypadek samochodowy” Gdy mijamy rozbity samochód na drodze często przebiega nam przez myśl, że to mógł być nasz samochód i dzięki temu puszczamy nogę z gazu. Taką właśnie reakcję chcemy osiągnąć wśród odwiedzających tę ekspozycję.
- „Płonący las” to jedno z najbardziej przerażających zjawisk leśnych, zagrażających niejednokrotnie również życiu i mieniu ludzkiemu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik wizualizacji przestrzennej sprawimy, że poczują Państwo na własnej skórze jak potwornym żywiołem jest ogień trawiący las.
- „Symulator jazdy wozem strażackim” Chcielibyśmy Państwa zaprosić do prawdziwej kabiny samochodu strażackiego „Star 20”, w której po uruchomieniu jednej z dwóch symulowanych przejażdżek można poczuć atmosferę autentycznej jazdy wozem strażackim ulicami miasta do zdarzenia drogowego.
Całość Sali wyposażona została w tablice informacyjne zawierające najważniejsze informacje, ostrzeżenia, oraz instrukcje postępowania w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.
Zastosowane narzędzia multimedialne takie jak: profesjonalne oświetlenie, obrazy telewizyjne, projekcje filmowe, efekty dźwiękowe pomagają pełnią zmysłów wyobrazić sobie przedstawiane zjawiska.
Sala edukacji ratowniczej „Ognik +” została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Gminy Rakoniewice. Wykonała ją firma „Iventor” przy pomocy strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim, Kościanie, Nowym Tomyślu i Wolsztynie.