Wstęp
Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach jest jedną z najstarszych tego typu placówek muzealnych w Polsce. Z roku na rok przybywa eksponatów, ale też zwiedzających.
Chcąc wyjść naprzeciw zainteresowaniom i oczekiwaniom zwiedzających staramy się uatrakcyjnić pobyt w naszym muzeum, organizując m.in. wystawy, festyny, imprezy na rzecz środowiska lokalnego.
Działalność naukowa w WMP w 2011 r.
Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Sali Edukacji Ekologiczno Pożarniczej.
Ogromną atrakcją muzeum jest otwarta w sierpniu 2010r. jedna z najnowocześniejszych i z pewnością pierwsza w Polsce multimedialna, interaktywna Sala Edukacji Ekologiczno – Pożarniczej. W roku 2011 prowadzone na tej Sali były zajęcia edukacyjne dla grup dzieci i młodzieży, które uświadamiały jakie skutki niesie ze sobą nieostrożne zachowanie, brak rozsądku i zbytnia brawura oraz jak się zachować w warunkach ekstremalnych.
21 Styczeń – spotkanie Klubu Generałów Pożarnictwa, konferencja i wystawa poświęcona nestorowi polskiego pożarnictwa płk. Władysławowi Pilawskiemu obchodzącemu 97 urodziny.
Dla przypomnienia płk. pożarnictwa w stanie spoczynku Władysław Pilawski w służbie pożarniczej od 1934roku, obrońca Warszawy w 1939r. jeden z liderów Strażackiego Ruchu Oporu „Skała”. Po wojnie dwukrotnie aresztowany i przesłuchiwany przez służbę bezpieczeństwa, a za odmowę współpracy karnie zwolniony ze służby. Zrehabilitowany w 1956r. rok później powołany na stanowisko zastępcy Komendanta Głównego Straży Pożarnych, którą to funkcję pełnił przez 22 lata. Od czasu przejścia na emeryturę prowadzi pionierską pracę nad dokumentowaniem chlubnych kart historii polskiego pożarnictwa. Jest autorem wielu opracowań o tematyce pożarniczej, świadczyć o tym może księgozbiór Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa, który na dzień dzisiejszy liczy 56 pozycji autorstwa lub współautorstwa Władysława Pilawskiego.
24 styczeń – Narada kadry kierowniczej PSP woj. Wielkopolskiego z udziałem zastępcy Komendanta Głównego nadbryg. Marka Kowalskiego.
15 luty – Narada roczna podsumowująca działalność Muzeum za 2010 rok z udziałem przedstawicieli Władz Wojewódzkich, Powiatowych i Gminnych.
Anna Formaniewicz w tym dniu obchodziła Jubileusz 35 lecia pracy zawodowej na stanowisku kierownika muzeum.
Udział pracowników w konferencjach wyjazdowych:
- Bezpieczeństwo obiektów muzealnych i zbiorów w kontekście EURO 2012
- SAWO- Konferencja naukowa – Edukacja i profilaktyka pożarowa w aspekcie społecznym.
- CMP – międzynarodowa konferencja naukowa „Katastrofy które zmieniły Polskę i Świat”
Działalność wystawiennicza WMP w 2011 r.
Styczeń – Życie i twórczość Władysława Pilawskiego.
Wystawa jubileuszowa z okazji 97 rocznicy urodzin – materiały na wystawę pochodziły z archiwum płk. W. Pilawskiego.
Kwiecień – „Jan Paweł Wielki”
W przededniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II, wystawa fotograficzna ze zbiorów prywatnych obejmująca pamiątki z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Maj – Sikawki i wozy strażackie w modelarstwie
Wystawa autorska ponad 50 modeli pomp, sikawek konnych i samochodów strażackich ze zbiorów Michała Królikowskiego.
Wrzesień – Wystawa plakatu pożarniczego ”Wspólnie chronimy, wspólnie tworzymy”
Wystawa ok. 200 plakatów ze zbiorów muzeum od lat 30 XX w. do współczesnych.
Działalność promocyjna WMP w 2011r.
Kwiecień – Dzień Papieski w Muzeum.
W godz. przedpołudniowych blok imprez dla przedszkolaków: filmy ze spotkania Papieża z dziećmi, konkursy, nauka piosenek. W godz. popołudniowych uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Władz Wojewódzkich, Powiatowych i Gminnych oraz koncert w wykonaniu młodzieży szkolnej.
Maj – Noc muzeów.
Po raz pierwszy muzeum brało udział w ogólnopolskiej akcji promującej muzea.
Program przygotowany przy współpracy UG w Rakoniewicach oraz KP PSP w Grodzisku Wlkp.
Obejmował m.in. konkursy, zajęcia w Sali Edukacji Ekologiczno –Pożarniczej, filmy o tematyce strażackiej, koncert, udział w zajęciach (namiot zadymień, wysięgnik strażacki)
Czerwiec – Festyn dla Asi
Muzeum wspólnie z Urzędem Gminy i Szkołą w Rakoniewicach zorganizowało na terenie muzeum festyn dla chorego dziecka. Udział w festynie wzięły zespoły artystyczne, strażacy i żołnierze. Muzeum udostępniło swoje zbiory zwiedzającym, zorganizowało konkursy i pokazy sprawnościowe.
Wymienione imprezy cieszyły się ogromnym powodzeniem, frekwencja na każdej z nich przekraczała 1000 osób.
Październik – Dycha Drzymały – XII Mistrzostwa Polski Strażaków w biegu na 10
Po raz pierwszy na terenie Rakoniewice został zorganizowany pół maraton na 10 km. ulicami miasta, połączony z XVII Mistrzostwami Polski Strażaków. Muzeum czynnie włączyło się w organizację imprezy, na terenie muzeum odbyła się konferencja strażaków uczestników biegu, muzeum było udostępnione zwiedzającym cały dzień, na terenie muzeum przygotowano catering dla uczestników biegu na ponad 800 miejsc.
W imprezie uczestniczyli zawodnicy z całej Polski, ale również z zagranicy co stanowiło doskonałą promocję muzeum.
Opr. Anna Formaniewicz
Foto : archiwum Muzeum