Historia rakoniewickiego muzeum sięga czerwca 1974 roku, kiedy to przedstawiciele władz miasta, lokalni i wojewódzcy działacze – głównie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej dokonali otwarcia muzealnej placówki pożarniczej. Na ich starania bez wątpienia wpłynęła idea ratowania przed zniszczeniem starego sprzętu strażackiego oraz zrujnowanego, ponad 200-letniego budynku byłego zboru ewangelickiego. Przez następne 45 lat swojego funkcjonowania muzeum powiększyło swoją przestrzeń ekspozycyjną o następne trzy budynki, ratując i udostępniając zwiedzającym kolejne eksponaty oraz publikacje książkowe. W 1995 roku Muzeum stało się Odziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
Dziś Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach dzięki zaangażowaniu i poświęceniu kolejnych pokoleń muzealników oraz współpracy z innymi instytucjami i organizacjami prezentuje prawie 4.000 eksponatów udostępnia ponad 2.000 publikacji książkowych, promuje pożarnictwo dzięki organizowanym wydarzeniom i wystawom na terenie muzeum oraz na zewnątrz, edukuje dzieci i młodzież z zakresu ochrony p. poż. i historii pożarnictwa, przekazując cenne wartości strażackie i patriotyczne, co czyni je miejscem o charakterze kulturotwórczym nie tylko dla Wielkopolan Jednak największą atrakcję turystyczną Muzeum stanowi multimedialna Sala Edukacji Ratowniczej, w której każdy zwiedzający może bezpośrednio doświadczyć różnego rodzaju zagrożeń (więcej o Sali w zakładce „Ekspozycje”). Wszystko to sprawia, że każdego roku nasze muzeum, które de facto stało się centrum edukacji ratowniczej, odwiedza ponad 20 tysięcy gości z Polski i zagranicy!
Za swoja działalność Muzeum zostało nagrodzone m.in.:
- Certyfikatem CTiF – przyznanym w 2008 roku przez międzynarodową komisję historyczną za całą działalność muzeum, oraz wyróżniającą się na tle Europy ogromnym zbiorem „oryginalnych” eksponatów nie będących replikami.
- Wyróżnieniem za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie organizowanym przez „Głos Wielkopolski” i Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla „Największej Atrakcji Turystycznej Wielkopolski” w 2009 roku, (nagroda zdobyta za największą liczbę zdobytych głosów podczas głosowania prasowego i internetowego przez mieszkańców województwa wielkopolskiego)
- Wyróżnieniem Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Izabella” przyznanym w 2010 roku za „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku”
W 2018 roku nasze muzeum wzbogaciło swoją ekspozycję o salę poświęconą płk. poż. Władysławowi Pilawskiemu, składającą się głównie z jego osobistych pamiątek i opracowań oraz rozpoczęło swój udział w czteroletnim projekcie „Strażacka Niepodległa 1918-1921” obejmującym m.in. wystawy, konferencje naukowe, publikacje książkową, mające na celu przedstawić udział strażaków w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Muzeum zaprasza zarówno grupy zorganizowane (oferujemy specjalny program dydaktyczny – „Lekcja bezpieczeństwa” – dostosowany do poszczególnych grup wiekowych), jak i turystów indywidualnych. Szczególne atrakcje czekają na rodziny z dziećmi – z naszego strażackiego mini-ześlizgu równie chętnie zjeżdżają dzieci, jak i ich rodzice. Zwiedzanie naszego Muzeum można dodatkowo połączyć w ramach całodniowej wycieczki z odwiedzinami w zabytkowej Parowozowni w Wolsztynie i uczynić z tego dzień pełen wyjątkowych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci. Zapraszamy do Rakoniewic!