5 czerwca 2022 roku w przepiękne, słoneczne popołudnie w rakoniewickim parku miejskim miał miejsce Festyn Rakonia zorganizowany w ramach obchodów 360 – lecia nadania praw miejskich oraz 770. rocznicy powstania Rakoniewic.
Wydarzenie rozpoczęto punktualnie o godzinie 15:00. Festyn Rakonia otworzył Burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak, który powitał wszystkich obecnych oraz przybliżył po krótce postać Komesa Rakonia, od którego przecież wszystko się zaczęło…
Zorganizowane przedsięwzięcie połączyło mieszkańców Rakoniewic, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy oraz rakoniewicki samorząd. Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem średniowiecznych czasów, baśni i legend.
Festyn Rakonia rozpoczęto od Questu pod nazwą „Historia Rakoniewickiego Grodu”, który przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach. O godzinie 14:00 zainteresowani wyruszyli spod budynku biblioteki. Trasa wiodła ulicami miasta i kończyła się w parku. Aby poprawnie przejść Quest, należało uważnie czytać wskazówki w nim zawarte, a właściwe rozwiązanie zagadek pozwoliło uczestnikom odgadnąć hasło końcowe i dojść do ukrytego skarbu.
Atrakcje jakie czekały tego dnia dla młodszych i starszych to między innymi: różnorodne warsztaty związane z tematyką rycerską oraz quizy i konkursy na temat historii Rakoniewic. W Wiosce Wojów przygotowanej przez Grupę Historyczną „JANTAR”, można było wybić własną monetę „1 Rakoń” oraz poznać czasy średniowiecza. Była to nie lada atrakcja dla naszych najmłodszych, którzy uwielbiają tematykę rycerską. Nieco starsi mogli nauczyc się średniowecznego tańca czy zobaczyć krótki pokaz walk rycerzy z tamtych czasów…
Dodatkowymi atrakcjami były różnorakie konkursy takie jak Konkurs Kulinarny skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Rakoniewice, w którym zgłoszone koła miały przygotować potrawę składającą się z ziemniaków. Wygrana potrawa miała zostać oficjalnym Przysmakiem Rakonia. Zwycięzcą konkursu okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Ruchocic z potrawą o nazwie „Rycerskie Krokiety”. W składzie komisji znalazł się Burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak, Dyrektor Rakoniewickiego Ośrodka Kultury Gizela Ziółkowska oraz Wioleta Baszczok. Każde z dziewięciu zgłoszonych kół zostało docenione za udział w kulinarnych zmaganiach.
Kolejny konkurs „Strój rycerski” cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Za średniowiecznego rycerza przebrało się 20 dzieci. Komisja konkursowa w składzie: Kierownik Wielkopolskiego Muzeum Pożarniczego w Rakoniewicach Hubert Koler, Natalia Szymanowska – PISOP Leszno oraz Pan Sławek z Grupy Historycznej „JANTAR”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek za zaangażowanie w próbę odtworzenia rycerskiego stroju.
Ostatnim z przygotowanych konkursów była „Tarcza Rakonia”. Udział w konkursie wzięło ponad 80 dzieci. W konkursie należało wykazać się zdolnościami manualnymi lub graficznymi. Przygotowane prace można było zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawie w rakoniewickim parku. Skład komisji w osobach: Dorota Lipowicz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakoniewicach, Katarzyna Krysmann Prezes Stowarzyszenia SERCE w Rakoniewicach oraz Oliwia Kaczmarek pracownik Urzędu Miejskiego Gminy Rakoniewice, miał trudne zadanie by wyłonić zwycięzców. Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony.
Inicjatywna Grupa Rakonia
Niemożliwe, stało się możliwym. Od kilku miesięcy działa w gminie Rakoniewice Inicjatywna Grupa Rakonia, która powstała z inicjatywy trzech mieszkanek, które biorą udział w projekcie pn. „WARNIK” zrealizowanego przez Centrum PISOP z Leszna.
Celem projektu było wypracowanie nowego i kreatywnego wydarzenia, inicjatywy, która odpowiadałaby na potrzeby mieszkańców. Festyn Rakonia był właśnie taką odpowiedzią na propozycje kierowane od mieszkańców, przedstawicieli organizacji społecznych. W projekcie „WARNIK” działają trzy mieszkanki: Agnieszka Słomska – jako rzecznik mieszkańców, Kaja Krysmann – jako przedstawicielka stowarzyszeń ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „SERCE” w Rakoniewicach oraz Oliwia Kaczmarek – pracownik Urzędu Miejskiego Gminy Rakoniewice. Już na pierwszych spotkaniach powstał pomysł, który połączył wszystkich. Po uzyskaniu akceptacji Burmistrza Rakoniewic Gerarda Tomiaka, rozpoczęto działania czyli wskrzeszenie legendy o Rycerzu Rakoniu w połączeniu z obchodami 770-lecia powstania Rakoniewic i 360-lecia nadania praw miejskich Rakoniewicom oraz zintegrowaniu organizacji społecznych. Odbywały się cykliczne spotkania Inicjatywnej Grupy Rakonia, gdzie grupa ok. 30 przedstawicieli opracowywała plan działania i program Festynu.
Festyn Rakonia zorganizowany został dzięki dofinansowania ze środków budżetu gminy Rakoniewice i Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „SERCE” w ramach otwartego konkursu na zadania w zakresie kultury i sportu oraz wsparciu finansowemu z Rakoniewickiego Ośrodka Kultury i Centrum PISOP z Leszna.
Partnerem festynu była Grupa Historyczna „JANTAR”, a organizatorem festynu były nie tylko podmioty, które finansowały wydarzenie, ale Inicjatywna Grupa Rakonia, która składa się z 6 stowarzyszeń, 14 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 3 instytucji. Są to takie podmioty jak:
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „SERCE” WTZ Rakoniewice
- Spółdzielnia Socjalna „Serce” Rakoniewice
- Stowarzyszenie Działkowców „Rodzinnych Ogrodów Działkowych” im. M. Drzymały w Rakoniewicach
- Stowarzyszenie „Złota Jesień” Rakoniewice
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Rakoniewickiej im. Michała Drzymały w Rakoniewicach
- Fundacja „Swojska Zagroda u Prządków” Jabłonna
- Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Rakoniewice
- Koła Gospodyń Wiejskich: Narożniki, Drzymałowo, Rostarzewo, Ruchocice, Rataje, Wioska, Jabłonna, Łąkie, Terespol, Tarnowa, Elżbieciny, Kuźnica Zbąska, Błońsko, Głodno,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach
- Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach
- Ognisko Profilaktyczno – Wychowawcze przy Domu Parafialnym Caritas
Przy współpracy:
- Ochotnicza Straż Pożarna Rakoniewice
- Szkole Koło Wolontariatu (SKW) – Szkoła Podstawowa Rakoniewice
- 5 Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki Rakoniewice
- Wolontariusze i fotografowie (Magda Chojnacka, Julia Szaferska- Koler, Marcin Paczkowski oraz AM PHOTO Artur Młynkowiak)
- Hala Widowiskowo – Sportowa w Rakoniewicach
- „Lightmoon – Pracownia Kreatywna” Grodzisk Wlkp.
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Grodzisk Wlkp.
- Kasia Wachowiak – Stowarzyszenie Przyjaciół Nowotomyskiej Wikliny
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz Mażoretki z Rostarzewa
Dla wszystkich, którzy poświęcili swój czas w przygotowaniach i wszystkich, którzy odwiedzili rakoniewicki park, by poznać Rycerza Rakonia oraz Inicjatywną Grupę Rakonia należą się serdeczne podziękowania.
W programie festynu zarówno dzieci, jak i dorośli spędzali czas podczas wspólnej zabawy przy stoiskach rękodzieła, punktach zabaw i zagadek oraz wśród wojów w rycerskiej osadzie. W niektórych ze stoisk można było zdobyć aktywności, a następnie upominek. Szczególnym elementem programu była inscenizacja historyczna i przekazanie aktu nadania praw Rakoniewicom, gdzie Rycerz Rakoń przekazał średniowieczny dokument na ręce Burmistrza Rakoniewic Gerarda Tomiaka.
Zorganizowany został Quest „Historia Rakoniewickiego Grodu” oraz Konkurs kulinarny dla KGW na „Przysmak Rakonia” w którym wygrała potrawa o nazwie „Rycerskie Krokiety” przygotowana przez KGW Ruchocice. Dla dzieci przygotowano konkurs na przebranie „Strój Rycerski” gdzie 20 odważnych dzieci zaprezentowało swoje stroje. Można było wykazać się zdolnościami manualnymi ponieważ zorganizowano także konkurs plastyczno – graficzny „Tarcza Rakonia”, w którym wzięło udział ok. 80 dzieci. Komisja miała trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców.
W przedsięwzięciu brało udział ponad 100 wolontariuszy z całej gminy – osoby dorosłe i młodzież. Wszyscy chętnie zjednoczyli się, by pokazać mieszkańcom tę wspaniałą Legendę o Rycerzu Rakoniu. Rycerska idea szlachetności i odwagi w działaniu odżyła w Rakoniewicach, gdzie pokazano, że najwięcej można zyskać dając coś od siebie innym.
Fotorelacja z festynu TUTAJ
Oliwia Kaczmarek
Katarzyna Krysmann